Grécko

Krajina ktorá bola dejiskom šiesteho podujatia zo svetového kalendára rally. Akosi sa nám skôr v mysli vynorí stará mytológia, bohovia ako rachot vozov. Ale aj touto formou sa krajina dostáva do povedomia. Sledovanosť tejto disciplíny je na celom svete určite obrovská. Mne sa táto krajina páči aj z iného pohľadu. Práve dejiny filozofie siahajú do tejto oblasti.Prímať informácie, učiť sa s nimi pracovať, vedieť počítať, vnímať svet okolo pasívne je tiež jedna strana veci, ale hlbšie sa nad nimi zamyslieť je už o stupienok vyššie. Ale výklad čísiel podľa Pythagorasa sa mi páči: Súčet čísiel 1,2,3,4 tvorí číslo 10, ktoré považovali za posvätné, dokonalé a všemocné.Pythagorovci boli ale aj pri iných objavoch. Nie len vo sfére matematiky. Iné meno, iný učenec- Sokrates známy svojím výrokom Viem, že nič neviem..... sa viac zaoberal človekom ako takým, jeho myslením, chodom myšlienok. Často so svojím okolím diskutoval, oponoval, nútil zamysieť sa. Práve jeho manželka Xantipa bola pre neho často partner na diskusiu. Diametrálne sa odlišovali vo svojich povahách a predsa sa tak skvele dopĺňali. Ona ho považovala možno za viac uvraveného, menej rozmýšlajúc práve v rovine suchých čísiel. Citát z knihy: Čo to stále máš, klábosiť s nimi, ztrácaš čas, zatiaľ čo iní sa venujú nejakému slušnému zamestnaniu. A ty sa stále len rozprávaš, keby ti za to aspom platili " znel rozhorčený ženin hlas.

Tí ktorý to videli a počuli ako sa Xantipa rozpráva so svojím mužom mu radili nech jej to netoleruje, on však hovoril že žije s drsnou ženou tak, ako krotitelia  koní zaobchádzajú s bujnými koňmi. Asi tým chcel povedať to, že tvrdé podmienky s ňou ho naučili dosahovať prevahu nad protivníkmi. Určite však aj ona mala kus svojej pravdy, už vtedy.   

4/16 Nový Zéland  tu ešte príde ilustračné foto: maorský náčelník v typickej úprave zovňajška, historické foto

Naľavo je ten maorský náčelník. Super pierko má. Takým sa niekedy písalo. Pierko, kalamár, atrament....Ja však radšej počítač. 

5 - 6 / 16 Cyprus, Grécko 

Cyprus, kde sa dve strany nedohodnú – ani bohovia nepomôžu.

Prekrásny Afroditin ostrov, nám tak vzdialený sa nepoučil tak ako aj iné národy a národnosti a nedokázal prekonať bariéry. Nikózia teda určite aj dnes neslávne - slávne pripomína Berlínsky múr. Tu sa však už ostnatý drôt dostal na smetisko dejín a krajina sa dávno spojila. Cyprus ten krásne nostalgicko-romantický kus zeme ( odmysliac si trebars mierové  zbory ) bol napriek svojej politickej konštitúcii dejiskom svetového rally podujatia. Svetové tímy tak s príjemnými spomienkami, alebo niekde aj s trpkosťou blenu budú spomínať na túto určite náročnú previerku pevnosti materiálu. Tento povrchom síce označovaný ako šotolina, ( mne však viac pripomínajúc kameňolom ) určite pripomínal zmes: od jemného zvíreného prachu, cez brody, okruhliaky, štrk . no na záberoch bolo vidno celé „ stavebniny „ ale aj šťastné tváre pilotov ktorí pokorili túto dlhú, náročnú trať. Peugeot si tu zaknihoval prvé sezónne ako aj prvé typové viťazstvo. Peugeot 307 sa teda vyznamenal a Markus sa dostal práve tu na čelo vedenia jednotlivcov. Ostatné značky premenlivo, ale ja už čakám na nasadenie značky Škoda, ale aj opätovný štart nášho slovenského talentu s výsledkami už vo vrecku aj zo svetových podujatí. Preto tu je plne na mieste označenie: motoristický talent, Jožko nám  to od svôjho debutu v roku 2002 v rely už mnohokrát rukolapne ukázal. Teda on rukolapne, vie to proste - ale jasné je čo zlepšovať. To platí ale hlavne pre slovenskú konkurenciu v jeho brandži, 9. miesto zo svetového Monte je zatiaľ na Slovensku neprekonané. To viem aj bez tabuľky, aj bez lovenia v pamäti......

Dnes mám naponáhlo, píšem na počítači priateľa a naopak je tu aj písmenko: z a y. teda ja to mám na svojej klávesnici naopak. Asi. K tomu som dopozerala formulu 1 a tak chýb bude neúrekom. Jednu si ešte priznám: bolo chybou že som tú Bratislavu 14.5. nestihla, ja robím motoristický šport s láskou k nemu samému. Je to aj viditeľné. Okolo seba vidím veľa osobných ambícií mnohokrát nad vecou a pravou podstatou tohto nebezpečného športu. Každý pár rúk na volante, každá noha na plyne ( brzde ) v súťažnom nasadení je hodná obdivu.

23.5.2004 17:13:34 Eva M.

Nový Zéland ako aj iné ostrovy majú jednu buď výhodu alebo nevýhodu. Sú to ostrovy - teda od okolitého sveta ich delí voda. Teda buď more alebo oceán. Nový Zéland: mnohí si hneď predstavia svetovú kinematografiu ( vieme kde to väčšina mieri ) alebo kopu oviec na pasienkoch, ale jasné aj meno James Cook - anglický moreplavec ktorý túto krajinu ako aj mnohé iné preskúmal.Tento vzdialený kút sveta je pre nás už nie tak nedostupný. Pre osobnú neznalosť krajiny ( len sprostredkovane cez literatúru poväčšinou ) som cez vyhľadávač hľadala niečo zaujímavé, našla som viac liniek, aj som jednu vybrala. Je v tabuľke. Ale niečo aj predsa z kníh, aj hlava. Napríklad oblasť Tichomoria: bohužiaľ známa aj ako vrakovisko sveta, viem o čom by som asi chcela. Padnutý  Ruský MIR po doslúžení vo vesmíre ( nezhorel celý v atmosfére, dokonca za pri brzdiacom procese čosi odohralo a úlomky padali inam ako mali, aj v blízkosti spomínanej zemi. Jednoducho vypočítaná dráha bola v skutočnosti iná ) , a iné odpady z vesmíru často končia v tejto oblasti. Nič príjemné, a pre ekosystém morí a oceánov určite žiadny multivitamín. "Marťánkovia" teda radšej v lekárni.

Faktografia:

Nový Zéland bol objavený holandským moreplavcom A. Tasmanem v roku 1642, preskúmaný v roku 1769 J. Cookem. V roku 1840 ho obsadila Veľká Británia. Nový Zéland a Austrália podpísali s USA " dohodu o vzájomnej obrane " ANZUS. Či to bolo dobré neviem, zatiahnutie NZ do vojen napríklad v Indočíne. 

Byť v tak krásnom kúte sveta ( Nový Zéland )  a slúžiť ako základňa pre jadrové zbrane tak vo výsostných vodách NZ, ale aj " chasnovanie " so vzdušným priestorom pre vojenské ciele, no neviem???

Nakoľko sa však NZ postavil proti horúčkovitému zbrojeniu, zachovanie pásma bez jadrových zbraní bol v roku 1986 z paktu ANZUS vylúčený. Asi však nemá za čím banovať, môj názor. Ten však dnes z opatrnosti málokto chce prezentovať, pohodlnejšie je skryť sa za oficiálne tlačové správy. Tie sú na úrovni, jasné, aj tí ktorí ich píšu, tvoria. Čítať nás učili už v prvej triede ZŠ. Od štvorky aj v ruštine. Neskôr aj iné jazyky. Ani ja nie som negramotná, teda jazykove.